Premiile Oscar 2021 scriu istorie și marchează pentru prima dată când o echipă de producători complet negri este nominalizată la premiul pentru cea mai bună imagine. Producătorii Shaka King, Ryan Coogler și Charles D. King au fost recunoscuți pentru munca lor despre „Iuda și Mesia Negru”.
De asemenea, este pentru prima dată când doi actori de origine asiatică au fost nominalizați la categoria de cel mai bun actor. Steven Yeun a obținut o nominalizare pentru munca sa în „Minari”, iar Riz Ahmed a câștigat una pentru „Sunetul metalului”. Ahmed este, de asemenea, primul nominalizat musulman din categorie.
2021 este, de asemenea, primul an în care două femei au fost nominalizate la categoria regie. Chloe Zhao este nominalizată pentru „Nomadland”, iar Emerald Fennell este nominalizată pentru „Promising Young Woman”.
Viola Davis, care a fost nominalizată pentru cea mai bună actriță pentru „Ma Rainey’s Black Bottom”, este cea mai nominalizată actriță neagră vreodată, cu patru nominalizări, și singura femeie de culoare cu două nominalizări la cea mai bună actriță.
Documentarul românesc Collective a primit două nominalizări importante.
Priyanka Chopra Jonas și Nick Jonas au anunțat toți nominalizații la premii într-o sesiune live în două părți, care a fost difuzată pe conturile de socializare ale Academiei de Științe Cinematografice și pe site-ul organizației.
Best picture
”The Father”
“Judas and the Black Messiah”
“Mank”
“Minari”
“Nomadland”
“Promising Young Woman”
“Sound of Metal”
“The Trial of the Chicago 7”
Best actress
Viola Davis, “Ma Rainey’s Black Bottom”
Andra Day, “The United States vs. Billie Holiday”
Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman”
Frances McDormand, “Nomadland”
Carey Mulligan, “Promising Young Woman”
Best actor
Riz Ahmed, “Sound of Metal”
Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom”
Anthony Hopkins, “The Father”
Gary Oldman, “Mank”
Steven Yeun, “Minari”
Best animated feature
”Onward”
“Over the Moon”
“A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon”
“Soul”
“Wolfwalkers”
Best director
Lee Isaac Chung, “Minari”
Emerald Fennell, “Promising Young Woman”
David Fincher, “Mank”
Chloe Zhao, “Nomadland”
Thomas Vinterberg, “Another Round”
Best cinematography
”Judas and the Black Messiah”
“Mank”
“News of the World”
“Nomadland”
“The Trial of the Chicago 7″
Best production design
”The Father”
“Ma Rainey’s Black Bottom”
“Mank”
“News of the World”
“Tenet”
Best sound
”Greyhound”
“Mank”
“News of the World”
“Soul”
“Sound of Metal”
Best visual effects
”Love and Monsters”
“The Midnight Sky”
“Mulan”
“The One and Only Ivan”
“Tenet”
Best film editing
”The Father”
“Nomadland”
“Promising Young Woman”
“Sound of Metal”
“The Trial of the Chicago 7″
Best international feature
”Another Round”
“Better Days”
“Collective”
“The Man Who Sold His Skin”
“Quo Vadis, Aida?”
Best documentary short subject
”Colette”
“A Concerto is a Conversation”
“Do Not Split”
“Hunger Ward”
“A Love Song For Latasha”
Best documentary feature
”Collective”
“Crip Camp”
“The Mole Agent”
“My Octopus Teacher”
“Time”
Best original screenplay
”Judas and the Black Messiah”
“Minari”
“Promising Young Woman”
“Sound of Metal”
“The Trial of the Chicago 7″
Best supporting actor
Sacha Baron Cohen, “The Trial of the Chicago 7”
Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah”
Leslie Odom Jr., “One Night in Miami”
Paul Raci, “Sound of Metal”
LaKeith Stanfield, “Judas and the Black Messiah”
Best animated short film
”Burrow”
“Genius Loci”
“If Anything Happens I Love You”
“Opera”
“Yes People”
Best live action short film
”Feeling Through”
“The Letter Room”
“The Present”
“Two Distant Strangers”
“White Eye”
Best costume design
”Emma”
“Ma Rainey’s Black Bottom”
“Mank”
“Mulan”
“Pinocchio”
Best hair and makeup
”Emma”
“Hillbilly Elegy”
“Ma Rainey’s Black Bottom”
“Mank”
“Pinocchio”
Best original score
”Da 5 Bloods”
“Mank”
“Minari”
“News of the World”
“Soul”
Best original song
”Husavik (My Hometown),” “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga”
“Fight for You,” “Judas and the Black Messiah”
“Io Se (Seen),” “The Life Ahead”
“Speak Now,” “One Night in Miami”
“Hear My Voice,” “The Trial of the Chicago 7”
Best adapted screenplay
”Borat Subsequent Moviefilm”
“The Father”
“Nomadland”
“One Night in Miami”
“The White Tiger”
Actress in a supporting role:
Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm”
Glenn Close, “Hillbilly Elegy”
Olivia Colman, “The Father”
Amanda Seyfried, “Mank”
Yuh-Jung Youn, “Minari”